Pracować inaczej

Pracować inaczej

Pracować inaczej
Frederic Laloux

ISBN 978-83-64437-93-9
Wydawnictwo Studio Emka
Warszawa 2015
Wydanie I
Stron 401

Spis treści (tematy główne):
Pojawienie się nowego modelu organizacyjnego. Historyczna i rozwojowa perspektywa organizacji pracy. Zmieniające się paradygmaty: minione i obecne modele organizacyjne. Etapy rozwoju. Ewolucyjny Turkus. Struktury, praktyki i kultury Organizacji Turkusu. Trzy przełomy i jedna metafora. Samozarządzanie (struktury). Samozarządzanie (procesy). Dążenie do pełni (ogólne praktyki). Dążenie do pełni (procesy związane z zasobami ludzkimi). Słuchanie ewolucyjnego celu. Wspólne cechy kulturowe. Wyłonienie się Organizacji Turkusu. Konieczne warunki. Zakładanie Organizacji Turkusu. Przekształcanie istniejącej organizacji. Rezultaty. Organizacje Turkusu i Turkusowe społeczeństwo. Dodatki. Pytania badawcze. Poza Ewolucyjnym Turkusem. Struktury Organizacji Turkusu. Przegląd struktur, praktyk i procesów Organizacji Turkusu.

Kilka słów z okładki książki:
Tradycyjny piramidowy model zarządzania organizacją jest na tyle przestarzały, że firmy powinny z niego zrezygnować. Do takich wniosków doszedł coach biznesu, Frederic Laloux. Jego koncepcje już przyjmują się na londyńskiej scenie start-upów, i to z wielkim sukcesem.

Laloux w fascynujący sposób opisuje historię organizacji z punktu widzenia rozwoju ludzkiej świadomości. Opiera się m.in. na teorii integralnej Kena Wilbera. Zbadał firmy, które są na rynku przynajmniej pięć lat i zatrudniają przynajmniej 100 pracowników. Wszystkie one działają wykorzystując nowy poziom świadomości człowieka, który przekłada się na całkowicie odmienny sposób zarządzania organizacjami. Wyróżnione zostały trzy przełomowe aspekty: samozarządzanie, oparcie w pełni na człowieku, szukanie ewolucyjnego celu organizacji, który zastępuje próby przewidywania i kontrolowania przyszłości. Przytoczone studia przypadków same w sobie są intrygującą lekturą.

To bardzo ważna książka i być może będzie przyczynkiem do kolejnych badań, a wielu szukających zainspiruje, by poszli w ślady tych firm, które już od lat działają w świecie i przełamały stary paradygmat zarządzania. Nic więc dziwnego, że stała się bestsellerem i została uznana przez niektórych uczonych w dziedzinie ludzkiego rozwoju i zarządzania za “przełomową”, “błyskotliwą”, “niezwykłą”, “imponującą” i “zmieniającą świat”.