Psychologia w coachingu

Psychologia w coachingu

Psychologia w coachingu, czyli o tym, jak uczynić proces efektywnym
red. Joanna Rajang

ISBN 978-83-65580-02-3
Wydawnictwo Personel System
Bydgoszcz 2017
Wydanie I
Stron 186

Spis treści (tematy główne):
Jak prowadzić klienta ekologiczną drogą? Cisza w coachingu, czyli co się dzieje, gdy nic wie nie dzieje? Jak dopasowanie języka coacha i klienta wpływa na efektywność procesu? Wartości klienta a jego motywacja w procesie coachingowym? Czego klient boi się w coachingu i jak to wpływa na efekt procesu? O celach nie wiadomo czyich, czyli o kliencie, który nie akceptuje celu na proces coachingowy. O przekonaniach, które ograniczają klienta… a może jednak coacha? Empatia – jakie stwarza szanse i zagrożenia w procesie coachingowym?

Kilka słów z okładki książki:
Polecam lekturę książki oraz zawarte w niej ćwiczenia jako wartościową lekturę o psychologicznych implikacjach praktycznej działalności coachów. Każdy rozdział został napisany przez inną autorkę na podstawie jej doświadczeń profesjonalnych. Jest poprzedzony krótką analizą przypadku pracy coachingowej z konkretnym klientem. Następnie na podstawie teorii psychologicznych dawniejszych, uznawanych za kanoniczne oraz nowszych, niekiedy o znaczeniu przełomowym, poznajemy sposoby adekwatnej i efektywnej pracy procesowej. Zyskujemy solidne podstawy teorii psychologicznych, wyjaśniające zachowania i postawy klientów. W każdym przypadku doświadczenia autorek oraz prezentowane koncepcje poparte zostały ćwiczeniami, które można zastosować w pracy z klientami oraz ćwiczeniami rozwojowymi dla samych coachów (Maciej Bennewicz).

Osoby stawiające pierwsze kroki w coachingu dostają w postaci niniejszej książki pogłębione rozumienie jego natury, ale też praktyczne i ekologiczne zarazem know how. Dla coachów – weteranów jest to z kolei doskonałe kompendium, pomagające uporządkować i usystematyzować ich doświadczenie zawodowe. Gdybym miał wyrazić w jednym zdaniu moją opinię na temat książki, powiedziałbym, że wznosi ona coaching z poziomu rzemiosła na poziom mistrzostwa i artyzmu (Benedykt Peczko).

Książka to bardzo ciekawe ujęcie praktyki zawodu coacha z perspektywy praktyków w oparciu o doświadczenie pracy z konkretnym klientem. Szczególnie polecam tę książkę praktykującym coachom. W każdym rozdziale znajduje się propozycje metod i narzędzi pracy z klientem oraz ćwiczenia rozwojowe. Będzie nieocenionym wsparciem w procesie superwizji i interwizji oraz akredytacji (Paweł Sopkowski).

Autorki wprowadzają nas do świata coachingu w bardzo praktycznym wydaniu. Jeżeli jesteś początkującym coachem lub już praktykującym, zapraszam do sięgnięcia po ten tytuł. Znajdziesz wiele inspirujących przykładów oraz poznasz sporo narzędzi używanych w coachingu (Artur Michalski).