Przewodnik coacha

Przewodnik coacha

Przewodnik na ścieżce coacha
Robert Łężak

ISBN 978-83-66614-01-7
Wydawnictwo Imprint Media
Warszawa 2020
Wydanie I
Stron 298

Spis treści (tematy główne):
Czym jest odpowiedzialny coaching? Jak zostałem coachem? Definicja coachingu. Coachingowe ramy prawne w Polsce. Opis zawodu: trener osobisty. Czym coaching jest, a czym nie jest? Kompetencje coacha. Zaktualizowany model kluczowych kompetencji ICF. Model kompetencji coacha według IC. Podstawowe 8 kompetencji coacha według EMCC. Porównanie ram kompetencyjnych. Standardy etyczne w coachingu. Błędy i ich rola w procesie rozwoju. Model uczenia się przez doświadczenie. Najczęstsze błędy i jak ich unikać. Błędy sesji kontraktowej. Potknięcia w ustalaniu celu. Rozpoznanie różnic pomiędzy celami sponsora i klienta. Klient nie ma jasnego celu. Co robić, aby klienci nie odchodzili? Ustalanie stawek za sesje coachingowe. Jak uniknąć pułapek podczas słuchania? Czego nie robić, by dobrze odzwierciedlać? Główne błędy w zadawaniu pytań. Słowa leczą, słowa kaleczą, czyli jakich sformułowań unikać. Główne błędy w zarządzaniu czasem. Co jest ważniejsze: proces czy przekonanie? Coaching czy psychoterapia? Główne błędy w zadawaniu pracy domowej. Ewaluacja i troska o efekt coachingu. Wnioski końcowe. Dodatek: Model siedmiu par wartości autotelicznych i telicznych.

Kilka słów z okładki książki:
Bądź odpowiedzialnym coachem. Skutecznie zarządzaj procesem. Dowiedz się, jak unikać najczęstszych błędów: Jak unikać błędów podczas sesji kontraktowej? Jak unikać potknięć w ustalaniu celu? Co robić, aby klienci nie odchodzili? Jak unikać pułapek podczas słuchania? Jak ustalić stawki za sesje? Jak mierzyć efekty coachingu?

Z książki skorzystają zarówno coachowie, którzy są na początku drogi zawodowej, jak i zaawansowani praktycy. Pierwsi otrzymają jasne wytyczne i solidne fundamenty; drudzy – odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiązania gotowe do wdrożenia. To świetna lektura, do której warto wracać jak po wsparcie superwizora. W prosty i praktyczny sposób pokazuje, jak być najbardziej użytecznym dla klienta, a przecież w naszej profesji o to właśnie chodzi (Zuzanna Mazurek).

Czytając książkę, uświadamiamy sobie, jak wszechstronnych kompetencji wymaga prowadzenie praktyki coachingowej. Jest to jedna z niewielu pozycji na rynku, która skupia się nie tylko na narzędziach i metodach, ale też w szczególności na praktycznych aspektach zarządzania i prowadzenia procesu coachingu. Nie do przecenienia jest również fakt, iż przytacza standardy trzech niezależnych organizacji coachingowych, pokazując tym samym wspólne fundamenty profesjonalnego coachingu (Bartosz Berendt).